Energiø Bornholm har været meget længe undervejs. Budgettet for det økonomisk tvivlsomme projekt skrider efter første udbudsrunde, skriver Berlingske.
”Energiø Bornholm blev oprindeligt besluttet i 2020. Nu forventes energiøen at kunne producere nogen strøm i 2034 og være på fuld produktion i 2036, men det er ikke sikkert, at den tidsplan holder. Økonomien i Energiø Bornholm har længe været anfægtet, ikke mindst af De Økonomiske Vismænd, idet landanlægget har vist sig at være underbudgetteret.
Der er behov for at øge den hjemlige energiproduktion, men det skal helst være energi, der er der, når der er behov, og prisen er ikke ligegyldig. I bedste fald bliver det dyrt at stabilisere den ustabile havvind med reservekapacitet, der kan levere, når vinden ikke blæser og/eller megastore batterier. For nuværende er der kun én energikilde, der både er stabil, grøn og sikker. Det er a-kraft.
Det er på høje tid, at der igangsættes seriøse analyser af a-kraftens muligheder i samarbejde med lande, der har relevante erfaringer. Danmark er bagud med elektrificering. Vi har brug for masser af elektricitet. Der er rigeligt plads til både vind og a-kraft”.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)