En kæmpe energiregning på vej til danskerne

Det spidser til: Nu tales der åbent om den energiregning, der er på vej til danskerne. Syv måneder efter krigen i Mellemøsten brød ud, er prisen på råolie steget 51 pct., gas er 177 pct. dyrere, og elkunder betaler i gennemsnit 121 pct. mere for strømmen, skriver Jyllands-Posten,

En dyr vinter truer med opskruede priser på el, varme, opladning og brændstof. Vinteren kan koste gasfyrsejere ca. 5.000 kr. ekstra og bilister op mod 3.000 kr. mere. Husholdninger med gasfyr står til en ekstraregning på ca. 5.000 kr. hen over vinteren, benzinbilejere må betale 2.300 kr. ekstra, mens bilister med en dieselbil i garagen står til en kontant lussing de kommende måneder på 3.000 kr.

Europa står på tærsklen af en voldsomt dyr fyringssæson. De oppustede gaspriser rammer både varme- og elkunder, idet gasfyrede kraftværker tager over i mange af de timer, hvor vejrliget gør, at der mangler vind- og solstrøm i det europæiske elnet. Det kommer til at koste danske forbrugere og virksomheder dyrt. EU’s energiminister, Dan Jørgensen advarer om en forestående priskrise, der hænger sammen med en forsyningskrise”.

24NYT: Danskerne lider i dag under tårnhøje energipriser, fordi vind og sol efter 50 års satsning ikke er i stand til at sikre en stabil energiforsyning. Den grønne mafia har satset hele den danske butik på ”grøn omstilling”. Den skulle vise andre, ”tilbagestående” lande, at man kan klare sig med sol og vind i stedet for kul, olie og naturgas. Men i stedet har mafiaen vist, at grøn omstilling er luftkasteller. Elektricitet fra sol- og vind er nemlig dyr, selvom vind og sol er gratis. For den grønne omstilling er helt afhængig af adgang til naturgas, kul og atomkraft som backup. Danmark har dermed demonstreret for hele verden, at landets grønne system ikke giver forsyningssikkerhed, tværtimod. Og derfor vil danskernes elregning fortsætte med at være 2-3 gange højere end amerikanernes.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)