Islam har taget danskernes frihed

Lad os være ærlige: Islamisme er blevet normaliseret i Vesten. Vi har simpelthen vænnet os til, at den er en naturlig del af tilværelsen. Lidt ligesom influenza og regnvejr. Her er det bare vacciner og paraplyer, vi garderer os med, hvor vi mod islamismens ækle ansigt dækker os ind med et hav af yderst bekostelige forholdsregler, skriver musikeren og reklamemanden Chris Hvidberg i Jyllands-Posten.

”Det gælder ikke kun mod køretøjer i større menneskemængder, men også mod angreb med bomber og skyde- og stikvåben. Den naturlige konsekvens af dette er, at vores frihed er blevet begrænset. Så umærkeligt, at mange næsten ikke længere tænker over det.

Vi har bl.a. vænnet os til at se koranklodser, politibeskyttelse af jødiske institutioner, restriktioner i forbindelse med flysikkerhed, mere overvågning, udpræget selvcensur i forhold til islam og Muhammedtegningerne – lærere tør f.eks. ikke vise dem i undervisningen, og medier holder igen med at publicere dem, kriminalisering af utilbørlig behandling af Koranen (tak til den tidligere regering for den fesne, utilgivelige koranlov), frygt og utryghed hos især jøder og seksuelle minoriteter og en efterretningstjeneste, der sover med støvlerne på.

Vi har ikke den samme frihed til at gøre og sige det, vi vil, som før islamismens indtog. Ligesom jøder og LGBTQ+-personer heller ikke længere har friheden til at bevæge sig rundt i visse betændte områder uden at skulle frygte for deres sikkerhed”.

 

 

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)