Mange danskere har stadig købekraft de havde i 2020

Er din løn steget så meget de seneste fem år, at du kan købe det samme i butikkerne nu, som du kunne dengang? Svaret er, at danskerne over en bred kam kun lige præcis er nået tilbage til samme købekraft, som de havde i 2020. Altså en uændret realløn, skriver Børsen.

”Og det endda på et tidspunkt, hvor en ny bølge af inflation truer med at rejse sig i horisonten på grund af krigen i Iran og blokaden af Hormuzstrædet. Langt fra alle danskere har nemlig den købekraft nu, som de havde i 2020. Den gennemsnitlige offentligt ansatte er lige nøjagtig tilbage på samme levestandard som for fem år siden, mens privatansatte i gennemsnit har haft en lille fremgang. Hvis man arbejder i finanssektoren eller med kommunikation eller kultur og fritid, er man sandsynligvis lidt fattigere nu, end man var i 2020.

Der er derfor ikke så meget at sige til, at mange stadig har en negativ vurdering af økonomien. Samtidig er turen ned i supermarkedet blevet voldsomt meget dyrere. Fødevarer er steget med hele 30,7 pct. i pris de seneste fem år, så her er regningen altså stukket helt af i forhold til alle grupper. Og i maj og juni kommer der en bølge af prisforhøjelser på tværs af alle varekategorier”.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)