95.000 flygtninge er aldrig rejst hjem

 

Næsten alle flygtninge, der er kommet til Danmark siden 1997, er blevet i Danmark, selv om beskyttelsen var midlertidig, skriver Berlingske.

95.000 ud af de i alt 105.000 flygtninge eller familiesammenførte til flygtninge, der siden 1997 har opnået midlertidig beskyttelse i Danmark, opholder sig stadig her i landet. Blot 8.400 er udrejst, viser tal fra Udlændinge- og Integrationsministeriet.

Selv om en stor del af de flygtninge, der siden 1997 er kommet til Danmark, kan vende hjem, har de aldrig forladt Danmark grundet politikernes berøringsangst med at sende dem hjem.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)