Minksagen er større end Tamil-sagen

 

Statskundskabsprofessor Tim Knudsen vurderer ifølge Berlingske, at minksagen er værre end Tamil-sagen:

“Den ulovlige syltning af tamilske flygtningesager standsede, endnu inden ombudsmanden påtalte den.

I minksagen har statsministeren i dagevis efterfølgende forfægtet, at den ulovlige aflivning skulle fortsætte med myndighedernes aktive medvirken, alt imens politi synes at have truet minkavlerne med magtanvendelse – og statsministeren har gentaget, at hun ville gøre det igen.

Man kunne tilføje, at de samfundsmæssige konsekvenser også er langt større: Destruktion af værdier for et måske tocifret milliardbeløb og nedlæggelse af tusinder af arbejdspladser”.

 

 

 

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)