To mænd dømt for grov vold og knivstikkeri

To unge mænd skal i fængsel, efter de i dag blev dømt skyldige i vold af særlig rå, brutal eller farlig karakter.

 

Den 10. juli 2020 blev to mænd overfaldet og stukket med kniv ved Rema 1000 på H.P. Hansens Vej i Herning. I dag den 29. december 2020 faldt der dom i sagen.

Fængselsdomme til to af de tre tiltalte

En 19-årig mand, der har været varetægtsfængslet siden den 12. juli 2020, blev idømt ét års ubetinget fængsel og tildelt advarsel om udvisning. En 20-årig mand, der har været varetægtsfængslet siden den 22. august 2020, blev ligeledes idømt ét års fængsel. En anden 20-årig mand, der ikke har været varetægtsfængslet, blev frifundet. De dømte modtog dommen.

”Jeg er godt tilfreds med, at de to blev dømt i fuldt omfang for de ting, de var tiltalt for. Nu vil vi i anklagemyndigheden vurdere, hvorvidt frifindelsen af den sidste og strafudmålingen for de to andre skal ankes”, siger anklagerfuldmægtig Michelle Pedersen fra anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)