Anklagemyndigheden ved Nordsjællands Politi har rejst tiltale i sagen, hvor en 23-årig mand døde efter adskillige knivstik.
Tre mænd er blevet tiltalt for drab på en 23-årig mand fra Birkerød. Drabet skete den 28. oktober 2024 ved Søndervangshallen i Birkerød omkring klokken 22.50. Her blev den 23-årige ramt på kroppen af adskillige knivstik, hvilket medførte, at han umiddelbart efter afgik ved døden.
I alt seks mænd har været anholdt og sigtet i sagen. Sigtelserne mod to af dem, en 20-årig og en 21-årig, er efterfølgende blevet frafaldet.
De tre tiltalte er henholdsvis 19, 20 og 22 år gamle. Den 19 og den 22-årige har siddet varetægtsfængslet siden midten af november, mens den 20-årige har siddet varetægtsfængslet siden slutningen af oktober.
Den 20-årige er ud over drabstiltalen tillige tiltalt for to tilfælde af besiddelse af en mindre mængde kokain til videresalg.
Sagen vil køre som nævningesag over otte dage ved Retten i Lyngby og afventer rettens berammelse.
24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.
Vær med til at sikre avisens fremtid
29,-/uge Mindstepris 749,-
Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md. | 19,-/uge Mindstepris 989,-
Min. abonnementsperiode: 1 år – kun 989kr. pr. år Spar 1560 kr. |