EU-landene uenige om nye israelske bosættelser

 

Danmark har sammen med Frankrig, Tyskland, Belgien, Spanien, Finland, Irland, Italien, Norge, Holland, Polen og Sverige udsendt en erklæring, hvori Israel opfordres til at opgive et bosætterprojekt med over 3.000 nye boliger på Vestbredden.

”Vi opfordrer den israelske regering til at omgøre dets beslutning om at gå videre med planer om opførelser af omkring 3.000 boliger på Vestbredden. Vi gentager vores stærke modstand mod politikken med udvidelser af bosættelser hen over de besatte palæstinensiske områder, hvilket er i strid med folkeretten og internationale love. Det undergraver bestræbelser på at finde frem til en tostatsløsning”, hedder det i erklæringen fra de 12 landes udenrigsministerier. Læs mere her.

24NYT: Det er bemærkelsesværdigt, at mens EU tæller 27 lande, var erklæringen kun signeret af 10 lande. Det betyder, at 17 EU-lande har en anden holdning til den israelske beslutning om nye bosættelser end de 10 EU-lande.

Det er også bemærkelsesværdigt, at Danmark bliver ved med at promovere den såkaldte tostatsløsning, som for længst er død og begravet.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)