Kriminelle klaner hærger det sydøstlige Danmark

 

Politiet har identificeret 15 kriminelle klaner af udenlandsk herkomst i det sydøstlige Danmark, som i årevis har plaget Sydsjælland og Lolland-Falster med alt fra tyveri, indbrud og bedrageri til vold, røveri og narkokriminalitet, skriver Berlingske.

”Ti af klanerne stammer fra østeuropæiske lande, primært Balkan. Størstedelen af de ti familier er af romaafstamning. De øvrige fem klaner har rødder i Mellemøsten. I disse familier er der bånd til rocker- og bandegrupperinger.

Hvor man i Aarhus Vest har særlige problemer med familier, der har palæstinensisk baggrund, er billedet mere broget hos Sydsjællands og Lolland Falsters Politi. De ti familier med østeuropæiske rødder tegner sig for forskellige former for kriminalitet.

Særlige træk ved de østeuropæiske klaner, som i overvejende grad er bestående af romaer, er, at kriminaliteten generelt omhandler berigelser i form af tyverier, indbrud ved trick, bedrageri samt personfarlig kriminalitet. Dertil kommer altså fem mellemøstlige klaner. Her er kriminalitetsbilledet imidlertid mere voldsomt. De mellemøstlige klaner har en større grad af voldskriminalitet, røverier, narkotika og trusler. Det er også her, der ses tilknytning til rocker/bandegrupperinger”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)