Berlingske kritiserer Trumps opgør med antisemitisme

 

Den stærkt antijødiske og antiisraelske avis Berlingske bringer i dag to indlæg, som er kritiske over for Donald Trumps opgør med den voldsomme antisemitisme, der florerer på de amerikanske universiteter.

Avisens propagandist Troels Heeger skriver således, at anholdelsen af den tyrkiske statsborger Rumeysa Özturkarhar i USA viser, at Trump-administrationen i stigende grad blæser på retten til ytringsfrihed, og at anholdelsen sker med henblik på at straffe hendes ytringer og afskrække andre fra at ytre sig.

Heeger betvivler, at Rumeysa Özturk har gjort sig skyldig i aktiviteter til støtte for terrorbevægelsen Hamas, selv om hun beviseligt nærer sympati for den palæstinensiske sag, idet hun i et indlæg har omtalt ”troværdige anklager” mod Israel, når det gælder ”overlagt udsultning og nedslagtning af palæstinensiske civile”, såvel som et ”plausibelt folkemord” på palæstinenserne.

Selv om amerikanske medier har berettet vidt og bredt om den voldsomme antisemitisme på de amerikanske universiteter, har Heeger en mikstanke om, at det er fake news. Og derfor skriver han, at anholdelsen af muslimske studerende i USA ”kommer efter et præsidentielt dekret fra Donald Trump, der sigter til at slå hårdt ned på angivelig antisemitisme på de amerikanske universiteter i kølvandet på terrorangrebet på Israel 7. oktober 2023”.

I et andet indlæg i samme avis skriver danskeren Marc Sabatier Hvidkjær, der er ph.d.-studerende i statskundskab ved Harvard Universitet, om anholdelsen af Mahmoud Khalil i en lignende sag. Hvidkjær betragter anholdelsen af den propalæstinensiske aktivist Khalil som et bevis på, at Trump-administrationen er ”ved at opbygge en infrastruktur op til at forfølge politiske modstandere”. Hvis de to antisemitter, der udviser sympati for terrorgrupper, bliver deporteret fra USA, kan ingen vide sig sikre, mener Hvidkjær.

 

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)