DFDS indfører ansigtsmasker for servicemedarbejdere på passagerskibe

Som følge af sagen om Covid-19-smitte blandt besætningsmedlemmer og passagerer på en passagerrute i Norge, har DFDS besluttet at indføre ansigtsmasker for alle besætningsmedlemmer i servicefunktioner om bord på vores passagerskibe Crown Seaways og Pearl Seaways, der sejler på ruterne Frederikshavn – Oslo og København – Oslo.
 

Besætningsmedlemmer på rederiets øvrige passagerruter vil ligeledes bære ansigtsmasker i servicefunktioner, hvor man ikke i forvejen er beskyttet af plexiglasskærme eller visirer.

Samtidig opfodrer DFDS passagererne til at bære ansigtsmasker i forbindelse med ombordstigning og ilandstigning, hvor der er størst risiko for, at anbefalingen om at holde afstand til andre ikke overholdes.

”Det er en udvidelse af de mange forholdsregler om bord, der skal skabe et trygt og sikkert miljø for vores passagerer. Forholdsreglerne omfatter ekstra rengøring, desinficering af berøringsflader, lukning af diskoteker og servering ved bar, handskekrav ved buffet mv. Samtidig er kundegrundlaget ændret i retning af en højere andel af kunder, der er på rejse mellem feriested og hjem, så vi generelt har færre passagerer om bord og rigelig med plads til at holde den anbefalede afstand til andre,” siger Kasper Moos, der er direktør for DFDS’ passagerforretning.

Der er dagligt afgange i begge retninger, og interessen for at sejle med har været støt stigende siden genstart af sejladsen i juni.

”Vi følger udviklingen tæt og vil hele tiden vurdere mulige nye tiltag for at gøre det sikkert og trygt at rejse med os.”

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)