Fødevarestyrelsen lukker ægpakkeri efter rottefund

Fund af rottelorte og en død rotte hos “Landsby æg” i Hobro førte fredag til, at Fødevarestyrelsen lukkede stedet. Forbrugere, som har købt æg fra ægpakkeriet eller via en detailforretning, skal smide æggene ud eller levere dem tilbage.
 

Forbrugere, der har købt æg fra “Landsby æg”, Gettrupvej 17 i Hobro eller via en detailforretning, skal smide æggene ud eller levere dem tilbage. Sådan lyder det fra Fødevarestyrelsens Rejsehold, der fredag lukkede ægpakkeriet.

Landsby æg blev lukket med det samme, efter at Fødevarestyrelsens Rejsehold bl.a. fandt adskillige rottelorte på gulve og de borde, som æggene lå på, papbakker med bidemærker fra rotter og en død rotte under en palle med æggeemballage.

“Hygiejnen hos ægpakkeriet var så ringe, at vi vurderer, at det potentielt kan være farligt for forbrugerne at spise æggene. Derfor vil vi opfordre forbrugere, som har æg stående i køleskabet, til at tjekke, om de stammer fra Landsby æg,” siger Henrik Larsen, tilsynsførende i Fødevarestyrelsens Rejsehold.

Æggene fra æggepakkeriet er mærket med et klistermærker, hvor der med gul skrift står “Landsby æg”. Æggene er både solgt via detailbutikker og direkte til forbrugere via stalddørssalg hos ægpakkeriet i Hobro.

Har man spist æg fra Landsby æg og udviklet sygdomssymptomer som fx høj feber, hovedpine eller muskelsmerter, skal man kontakte egen læge.

Landsby æg’s forbud mod salg gælder indtil Fødevarestyrelsen vurderer, at det kan blive ophævet. Landsby æg får derudover en bøde for markedsføring af farlige fødevarer.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)