Gerningsmand hårdt såret af skud fra politiet

Fyns Politi oplyser, at den aktion som man iværksatte på Tåsinge tidligere i dag er afsluttet. I forbindelse med aktionen er gerningsmanden blevet hårdt såret og på vej til OUH. De pårørende er underrettet.

 

Som det er vane i sådanne situationer overtager Den Uafhængige Politianklagemyndighed efterforskningen og Fyns Politi kan derfor ikke oplyse ydereligere i sagens anledning.

Fyns Politi oplyser yderligere at en kollega – i forbindelse med aktionen – er blevet ramt i overarmen af et skud. Kollegaens pårørende er underrettet og han behandles på OUH. Han har det efter omstændighederne godt.

Baggrund

Kl 13.13 modtog Fyns Politi en anmeldelse om at en person i en ejendom nær Bjerreby på Tåsinge havde afgivet trusler med et våben og senere skud mod en anden person og herefter forskanset sig i sit hus. Flere patruljer blev herefter sendt til adressen.

Fyns Politi har ikke yderligere oplysninger på nuværende tidspunkt.

 

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)