KLIMA: Hvis alle gjorde som Danmark, var vi på røven

 

Danske el- og fjernvarmeværker brænder ti gange så meget træ af, som de gjorde for 20 år siden. De gør det for at erstatte fossile energikilder, og andelen af udenlandsk træ er samtidig 25-doblet til over 60 pct. af forsyningen, viser Energistyrelsens tal.

”Skovenes evne til at optage CO2 hvert år går tilbage med alarmerende hast. Høst af træ til biomasseafbrænding er en af hovedårsagerne, lyder det. Det sætter et andet lys over den herskende fortælling i Danmark om, at nationen er et grønt foregangsland.

’Hvis alle gjorde som Danmark, var vi på røven’. Sådan siger den amerikanske biomasseekspert og forsker Dr. Mary S. Booth, der har skrevet flere analyser om afbrændingen af træ som en del af den grønne omstilling. Ifølge hende er den danske og europæiske model for at bruge træ i energiproduktionen helt uholdbar i klimasammenhæng.

Rådet for Grøn Omstilling har bl.a. i marts anmeldt blandt andre Ørsted og forsyningsselskabet Hofor til Forbrugerombudsmanden for at ’greenwashe biomasse’ ved at kalde det bæredygtigt. Men biomassen er slet ikke bæredygtig i en videnskabelig forstand. Den skader klimaet, biodiversiteten og folkesundheden”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)