Muslim bag eksplosionen ved fransk synagoge

 

Fransk politi har pågrebet en mand, som politiet mener står bag en eksplosion ved en synagoge i den sydfranske by La Grande-Motte, der førte til en brand i synagogen. Mens hverken Berlingske eller Ritzau afslører gerningsmandens etnicitet, skriver Reuters, at der er tale om en 33-årig mand fra Algeriet.

24NYT: Mens Berlingskes chefredaktør Tom Jensen i dagens avis springer ud som modstander af, at medierne hemmeligholder kriminelle muslimers etnicitet, fortsætter hans avis med at gøre præcis det, den hele tiden har gjort, nemlig fortie muslimernes etnicitet. Tom Jensens hykleri er så tykt, at det driver ned ad væggen.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)