Økonomisk utryghed hos danskerne vokser

 

Frygten for uventede regninger fylder mere end tidligere, viser en måling fra Trygfonden. I mange hjem er privatøkonomien så skrøbelig, at det er kilde til bekymring, om uventede udgifter støder til.

”En ny Tryghedsmåling fra TrygFonden viser, at fire ud af ti voksne danskere frygter uforudsete regninger. Det er det højeste antal i de 20 år, TrygFonden har foretaget undersøgelsen.

39 procent er ’noget utrygge’ eller ’meget utrygge’ for at mangle penge, hvis der kommer en uventet udgift. Andelen er vokset fra tilsvarende 33 procent i målingen fra 2023.

Højere rente og prisstigninger rammer virkelig bredt i samfundet. Det er rigtig mange mennesker, som er udsat for det. Det er noget af det værste for ens tryghed, hvis man har en stresset privatøkonomi og ikke har penge til at klare en uventet udgift. Folk, som ikke har reserver til at klare uforudsete udgifter, er derfor væsentligt mere utrygge, end dem der har likvider på kontoen”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)