Socialdemokratiet modarbejder det frie valg

 

SVM-regeringens største parti, Socialdemokratiet, har traditionelt været meget skeptisk over for frit valg. Der er derfor god grund til at frygte, at socialdemokraterne vil modarbejde det frie valg. Og det ser vi allerede eksempler på, skriver Martin Ågerup, Cepos, i Berlingske.

”Regeringen har hidtil mest trukket i retning af mindre frit valg: Behandlingsgarantien er blevet forringet fra 30 til 60 dage, selvom både Venstre og Socialdemokratiet i valgkampen gav løfter om at fastholde 30 dage.

Den nye akutplan har en besynderlig målsætning om, at privathospitalerne ikke må få en større andel af behandlingerne i fremtiden. Planerne om en fri læreruddannelse, som blev stillet i udsigt ved lov vedtaget af et flertal udenom regeringen i sidste valgperiode, ser også ud til at blive droppet. Og der er ingen tvivl om, at Socialdemokraterne ønsker at fastholde en model, der begrænser det frie gymnasievalg.

En alarmklokke bør ringe. Venstre og Moderaterne bør sikre sig, at regeringsgrundlagets vage og uforpligtende formuleringer om frit valg hurtigst muligt gøres konkrete og forpligtende”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)