Taxachauffør udsat for vold

 

En patrulje fra Østjyllands Politi blev onsdag aften kl. 19.29 sendt til Marselis Boulevard i Aarhus C, hvor en 45-årig mand angiveligt havde givet en taxachauffør et par lussinger.

Ved patruljens ankomst til stedet forklarede den 34-årige taxachauffør, at han var på stedet i forbindelse med sit arbejde, da den 45-årige mand pludselig var kommet ud af en opgang og havde rettet henvendelse til taxachaufføren, som han efterfølgende ud af det blå tildelte to lussinger – angiveligt grundet en tidligere kontrovers.

Den 45-årige mand blev sigtet for vold.  Taxachaufføren kom umiddelbart ikke til skade i forbindelse med episoden.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)