Unge muslimer hænger fast i Middelalderen

 

Det står rigtig skidt med integrationen i Danmark. Unge muslimer skiller sig på en række områder ud fra deres ældre og mere moderate trosfæller. De sympatiserer mere med Hamas, de bakker mere op om muslimske friskoler, og de er mere imod sex før ægteskabet, skriver Jyllands-Posten.

”Indtil for 10-15 år siden var man i Danmark overbevist om, at unge fra indvandrerfamilier ville komme til at ligne etnisk danske unge mere og mere med tiden. Men det har vist sig at være ønsketænkning.

De fleste unge muslimer tager afstand fra den danske ungdoms livsstil med sex og alkohol og dyrker i stedet den nære familie og religionens love. De unge muslimer bruger sociale medier meget mere end den første generation, og her er der let adgang til at dyrke ekstreme tilgange til islam. Det er især bekymrende, at 44 pct. af de unge muslimer sympatiserer med Hamas.

Førstegenerationsindvandrere er taknemmelige for at være i Danmark, som blev deres redning. De næste generationer er ikke på samme vis blevet reddet og har derfor ikke samme taknemmelighed. Her bliver det meste taget for givet, og så er det lettere at være i opposition til det samfund, man er blevet en del af”.

 

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)