Flygtet fange anholdt

Syd- og Sønderjyllands Politi anholdt onsdag aften undveget fange

 

Onsdag aften klokken 18.31 anholdt Syd- og Sønderjyllands Politi en undveget fange. Den 7. januar 2022 flygtede den anholdte fra Nørre Snede Fængsel, hvor han afsonede en dom på halvandet års fængsel.

Onsdag traf Syd- og Sønderjyllands Politi den undvegne fange på N. J. Poulsens Vej i Esbjerg. Da patruljen ville anholde manden, forsøgte den 22-årige at flygte fra stedet til fods, men blev efter en kort eftersættelse anholdt. Han er efterfølgende sigtet for fangeflugt, for at modsætte sig anholdelse og for overtrædelse knivloven, da han ved anholdelsen havde en kniv på sig. Der vil blive et retligt efterspil for dette.

Den 22-årige er overdraget til kriminalforsorgen til videre afsoning.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)