Korruption i EU – nu igen

 

Torsdag morgen har politiet ransaget 21 adresser i Bruxelles, Flandern, Vallonien og Portugal i en sag om mulig korruption og bestikkelse i EU, skriver mediet politico.eu.

”Flere personer er blevet anholdt, så de kan afhøres i forbindelse med en sag om angivelig involvering i korruption, forfalskning og brug af falske dokumenter i EU-Parlamentet. Ifølge politico.eu er en række lobbyister, der arbejder for den kinesiske techvirksomhed Huawei, blandt de anholdte. Lobbyisterne er mistænkt for at have bestukket nuværende og tidligere medlemmer af EU-Parlamentet.

Det er ikke første gang, at politiet afslører korruption i EU-systemet. I 2022 var EU-Parlamentet centrum for den såkaldte Qatargate. Den blev kendt i offentligheden, efter at belgisk politi i december 2022 ransagede 16 adresser i Bruxelles og fandt €600,000 i kontanter”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)