Korruption i Forsvaret – nu igen

 

Tre chefer fra Forsvaret var i maj på en luksusrejse til Singapore, der blev betalt af Naval Team Denmark, som er brancheforening for en række af landets største forsvarsvirksomheder, skriver Politiken.

”To måneder efter rejsen indgik forsvarsafdelingerne, som cheferne er ansvarlige for, en indkøbsaftale for fem milliarder kroner med to medlemmer af Naval Team Denmark. Regningen for femstjernede luksushoteller og fly alene løb op i mere end 51.000 kroner.

Cecilie Fanøe Petersen, som forsker i direkte tildeling af offentlige midler ved Copenhagen Business School (CBS), siger til avisen, at hun ser klare habilitetsproblemer i sagen. ’Når man modtager og får betalt en rejse, der helt tydeligvis også bærer præg af at indeholde luksuriøse elementer, er det i strid med habilitetsreglerne’, siger hun”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)