Nu er det slut med at nedlægge damer

 

Realityprogrammer, ikke mindst datingprogrammer, er meget mere end bare underholdning, idet de afslører tidsånden. Mange vrænger ad dem som tomme kalorier, men de viser det danske samfund af i dag, skriver Berlingske.

”Programmet ’Bachelorette’ afslører, at det klassiske mandeideal er i opbrud, måske endda i kollaps. Man ser f.eks. en gruppe mænd sidde rundt om et bord og lave perlekæder og tale om deres kærlighedssprog. Det havde man aldrig set i ‘Paradise Hotel’.

I ‘Paradise Hotel’-æraen handlede det om at nedlægge damer, og det var sejren i sig selv. Nu er der kommet en ny inderlighed ind i manden. Og et nyt mandeideal.

Der er særligt én deltager, Boris, som fortæller i poolen, at han tit kysser med sine drengevenner. Det er en måde at vise dem, at han holder af dem. Han prøver at lære en af de mænd, som aldrig har kysset med en mand, at det er en måde at vise venskabelig omsorg på. Det er milevidt fra tidligere mandeideal i realityprogrammer, hvor man som feminin mand kunne blive beskyldt for at være homoseksuel”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)