Politiet løslader fem unge mænd i voldtægtssag

 

Nordsjællands Politi har besluttet at løslade de fem unge mænd i alderen 15 til 17 år, der siden juni har siddet varetægtsfængslede som sigtede for voldtægt af flere unge piger i Kokkedal.

Sagen begyndte i forsommeren, hvor Nordsjællands Politi modtog den første anmeldelse. Senere henvendte flere unge piger sig med anmeldelser, så der i dag er fem forurettede i sagerne.

Løsladelsen sker på baggrund af en vurdering af, at de unge mænd ikke længere kan påvirke efterforskningen, ligesom deres unge alder er indgået i overvejelserne om løsladelse på nuværende tidspunkt.

Sigtelserne mod de fem unge mænd opretholdes og sagen efterforskes fortsat. Nordsjællands Politi har derfor ikke yderligere kommentarer eller oplysninger til sagen.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)