Ulovlig droneflyvning – drone beslaglagt

Kalundborg

 

Kl. 18.38 torsdag fik politiet en henvendelse fra en kvinde, der kunne se en drone med formentlig filmende kamera med røde blink flyve ude for vinduerne til hendes bopæl i den centrale del af Kalundborg by.
Politiet kørte til stedet og fik kontakt til en 56-årig mand fra Kalundborg, som var ejer og fører af den omhandlede drone. Ud fra de oplyste omstændigheder sigtede politiet den 56-årige for ulovlig droneflyvning.
Det var nu tredje gang inden for det sidste halve år, at den 56-årige blev sigtet for ulovlig droneflyvning, hvorfor politiet beslaglagde dronen med henblik på senere konfiskation. Derfor kan den 56-årige forvente at blive indkaldt til et retsmøde, når denne sag og spørgsmålet om endelig konfiskation af dronen skal afgøres.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)