14-årig pige dræbt af tog

Pige påkørt af tog – Hovedvejen, Glim, Roskilde – Lejre

 

Kl. 19.50 i går fik politiet et alarmopkald fra en togfører, der oplyste, at han havde påkørt en person på strækningen mellem Roskilde og Lejre ved Glim. Togtrafikken blev indstillet, og politiet kørte til stedet, hvor en pige blev fundet livløs og kort efter konstateret død.

Pigens mor kom til stedet og fortalte, at hun var ude at lede efter sin 14-årige datter, der ikke var kommet hjem. Den 14-årige pige var op til ulykken meget nedtrykt. Der er intet mistænkeligt omkring dødsfaldet, som politiet betragter som en tragisk hændelse.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)