21-årig mister bilen, kommer i fængsel og frakendes førerretten

En 21-årig mand fra Glostrup blev i torsdag dømt ved retten i Kolding for bl.a. at have kørt vanvidskørsel.

 

Den 21-årige blev idømt en ubetinget fængselsstraf på 3 måneder, 8 års ubetinget frakendelse af førerretten og konfiskation af den bil, han havde kørt i.

Sagen vedrørte en længere eftersættelse, hvor den 21-årige den 29. maj 2021 forsøgte at køre fra Sydøstjyllands Politi.

’Eftersættelsen foregik blandt andet i Fredericia ad Vestre Ringvej, Snoghøj Landevej og på motorvejen’, oplyser specialanklager Pernille Moesborg.

Hun beskriver videre, at den 21-årige blev dømt for flere hastighedsovertrædelser, herunder hastighedsovertrædelser med mere end 100% af det tilladte, ligesom han havde kørt med mere end 200 km/t på motorvejen.

Han blev også dømt for at have kørt over for flere røde lys og for at have kørt på cykelstien.

Specialanklager Pernille Moesborg fortæller, at kørslen er omfattet af begrebet ”vanvidskørsel”. Derfor blev bilen, der blev kørt i også konfiskeret.

Den 21-årige ankede dommen.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)