45-årig mand frifundet i sag om færdselsulykke med dødelig udgang

Den 45-årige var tiltalt for uagtsomt manddrab. Han var fører af en lægeambulancebil, der under udrykning påkørte en personbil, hvor en 63-årig mand afgik ved døden.

 

 

Anklagemyndigheden ved Syd- og Sønderjyllands Politi rejste i juli 2022 tiltale mod en 45-årig mand fra Esbjerg for uagtsomt manddrab i forbindelse med en færdselsulykke den 28. april 2022 på Tingvejen ved Årre i Varde Kommune.

Ved færdselsulykken var den 45-årige mand fører af en lægeambulancebil, der kørte med udrykning. Ved ulykken påkørte lægeambulancebilen en personbil, hvor en 63-årig mand fra Esbjerg afgik ved døden.

Den 45-årige mand blev mandag ved en domsmandsret ved Retten i Esbjerg frifundet i sagen.

Anklagemyndigheden vil nu gennemlæse dommen og vil derefter vurdere, om der er grundlag for at indstille til Statsadvokaten i Viborg, om dommen skal ankes.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)