Ydmyget EU tager imod vacciner fra Kina og Rusland

 

I de østeuropæiske EU-lande er coronasituationen desperat, fordi smittekurverne stiger, men vacciner mangler. Derfor er flere EU-lande nødt til at tage imod kinesiske og russiske vacciner, skriver Berlingske.

”De russiske og kinesiske vacciners indtog i det østlige EU blotlægger ikke bare vaccinedesperationen i en stribe lande, men bekræfter tillige en mere alvorlig bekymring: Kina og Rusland er i gang med at vinde den vaccinediplomatiske kamp.

Hvis ikke vi havde de kinesiske og russiske vacciner, ville vi være i store problemer’, sagde Viktor Orbán, som har været nådesløs i sin kritik af EU’s vaccineindkøb.

Ifølge diplomater og forskere akkompagneres sendingerne af vacciner typisk af øget indflydelse og magt i modtagerlandene for Kina og Rusland, og derfor er Viktor Orbáns brug af Sinopharm-vaccinen bekymrende set med EU’s og det øvrige Vestens øjne”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)