Danmark finansierer russisk propagandaagentur

 

Ruslands Hus i København fortsætter sine aktiviteter på trods af EU-sanktioner og politianmeldelse, skriver Jyllands-Posten.

”Ruslands Hus er den danske filial af den statskontrollerede organisation Rossotrudnichestvo. Siden juli sidste år har den stået på EU’s sanktionsliste, fordi den i mange år har fungeret som paraplyorganisation for et netværk af russiske landsmænd og påvirkningsagenter.

Rossotrudnitjestvo hører under det russiske udenrigsministerium. Agenturet finansierer forskellige diplomati- og propagandaprojekter og har tydeligt tilkendegivet sin støtte til den russiske angrebskrig i Ukraine

I januar politianmeldte Erhvervsstyrelsen Det Russiske Center for Videnskab og Kultur i København. Alligevel har organisationen fået udbetalt et beløb på knap 27.000 om måneden”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)