ATP: 300 mia. kr. ud af vinduet

 

Ved udgangen af 2021 lød ATPs samlede formue nemlig på svimlende 947 milliarder kroner. Men siden da er pengetankens samlede formue skrumpet til 645 milliarder kroner. Eksperterne har påpeget, at ATPs investeringsmodel har ført til markant større tab end de tab, man har set i den øvrige pensionssektor og på markederne generelt, skriver Berlingske.

ATP er ingen almindelig virksomhed, ingen almindelig pensionskasse. Vi er allesammen tvunget til at indbetale til den gigantiske pengetank oppe i Hillerød, og derfor er det langtfra ligegyldigt, når de taber vores penge.

Mens danskerne i årets første ni måneder indbetalte 9,4 milliarder kroner i ATP-bidrag, tabte ATP altså 5,8 milliarder kroner før skat. Selv konkluderer pensionsselskabet i sit kvartalsregnskab, at ’ATP står stærkt’, at ’ATPs økonomi er sund’, og at det er andre forhold i regnskabet end tabene, der er ’afgørende’. Selv om ATP kvartal efter kvartal har tabt milliarder.

Det har den tunge sociale ende nedad, at ATP har klattet 300 milliarder kroner væk på dårlige investeringer. ATP-pensionen fylder nemlig langt mere i den samlede pension for lavtlønnede end for højtlønnede. Noget er helt galt i ATP. Du bør faktisk være ret forarget”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)