Berlingskes kommentator opfordrer til USA-boykot

 

Berlingskes politiske kommentator, Jarl Cordua, opfordrer Dansk Folkeparti og Borgernes Parti til at fordømme Donald Trumps Trusler og slutter sig til danskernes USA-boykot. I dagens Berlingske skriver han:

”Både i Grønland og i Danmark chokerer Trumps udtalelser. En besættelse af Grønland kan over én nat blive til virkelighed, og erkendelsen er, at vi naturligvis intet kan stille op. Alene det at Trump fremsætter truslen, er en national ydmygelse af Danmark, og understreger endnu en gang tydeligt, at han er en forræder mod NATO-alliancen og USA’s 80-år gamle venskab med Danmark, som han åbenlyst regner for intet. Trumps fjendtlige politik over for os og grønlænderne vækker til en antiamerikanisme, som vist aldrig nogensinde er set på disse breddegrader.

Morten Messerschmidt og Lars Boje Mathiesen enten underspiller problemet eller helt undlader at kommentere Trumps trusler mod fædrelandet. De vil i stedet hellere tale om den udlændingepolitik, hvor de ser en chance for at skille sig ud i forhold til regeringen. Det virker nærmest som om de slet ikke anerkender alvoren. En noget spøjs position for partier, der ellers hævder at have fædrelandets ve og vel som det allervigtigste”.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)