Det rabler for Biden, men er Trump løsningen?

Af Lars Hedegaard.

 

USA’s ledere er i rækkefølge præsident Joe Biden, vicepræsident Kamala Harris og formanden for Repræsentanternes Hus, Nancy Pelosi, og den ene vrøvler mere end den anden. Biden er alderssvækket og ved knapt, hvor han er, den konstant grinende Harris tror, at Ukraine er medlem af NATO, som hun sagde for nyligt, og det er umuligt at finde hoved eller hale i Pelosis ordsvalder.

De fleste amerikanere har ingen tillid til landets ledelse. Normalt plejer de at slutte op om præsidenten i krigstider, men det er ikke sket. Gårsdagens måling fra Rasmussen Presidential Tracking viser, at 42 pct. af respondenterne bifalder Bidens embedsførelse, mens 56 pct. afviser ham. Og dykker man ned i tallene, udtaler blot 21 pct. stærk støtte til Biden, mens 46 pct. er stærke modstandere.

Det har været mønstret stort set siden sidste sommer, og man må derfor forvente, at republikanerne vil stå stærkt ved midtvejsvalget i november og præsidentvalget i 2024. Men hvis man beder amerikanerne vælge mellem Biden og den sandsynlige republikanske kandidat, Donald Trump, står de omtrent lige.

Som Trumps tidligere justitsminister, Bill Barr, har understreget, vækker Trumps stil modvilje blandt vælgerne i de velstående forstæder, og Barr er tilmed overrasket over, at han ikke led større nederlag ved 2020-valget. Den tidligere justitsminister håber derfor, at republikanerne undlader at opstille Trump ved det kommende præsidentvalg.

Trump er stadig voldsomt populær blandt dem, der hidtil har støttet ham, men han ville måske gøre klogt i ikke at genopstille og i stedet bruge sit folketække til at hjælpe en mere spiselig republikaner. Dem er der flere af.

Hvis friheden skal overleve, er det nødvendigt med en anden leder af Vestens eneste stormagt.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)