Drenge sigtet for at besidde lidt af hvert

 

På Solhversvej i Aarhus N fik en patrulje fra Østjyllands Politi tirsdag aften kontakt til et par drenge, der blev fundet i besiddelse af lidt af hvert.

Under en visitation blev en 15-årig dreng fundet i besiddelse af en mængde hash og skunk samt en mindre mængde kokain og heroin, hvorfor han blev sigtet for forsøg på salg af narko og anholdt.

Den 15-årige blev desuden fundet i besiddelse af en peberspray, og han blev derfor også sigtet for at overtræde våbenloven.

En 16-årig blev i forbindelse med samme politiforretning også visiteret og fundet i besiddelse af en ulovlig enhåndsbetjent foldekniv. Han blev derfor sigtet for at have overtrådt knivloven.

Både forældre til de to drenge og de sociale myndigheder er blevet underrettet om sagen.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)