Selv om regeringen den seneste tid har understreget, at intet må stå i vejen for hastighed i oprustningen, er der gået ‘sognerådspolitik‘ i en af de største militære investeringer i Danmark. Partierne bag forsvarsforliget sinker oprustningen ved at presse forsvarsministeren til, at Danmarks nye krigsskibe skal bygges i Danmark, skriver Børsen.
”Regeringen har forsøgt at minimere folketingspolitikernes indflydelse på opkøb af militært isenkram, og forsvarschef Michael Hyldgaard er blevet udstyret med udvidede beføjelser til at købe ind. Alligevel viser de seneste ugers forhandlinger om første delplan for fremtidens flåde, at folketingspolitikerne har stærke interesser i, hvor der skal bygges og vedligeholdes krigsskibe de næste mange år. Og at de vil gå meget langt for at sikre, at en bid af kagen kommer deres lokalområder til gode. Regeringen havde håbet, at Danmark kunne købe krigsskibe, der hvor man hurtigst og billigst kunne anskaffe dem. Det ville forsvarsordførerne i forsvarsforligskredsen dog ikke være med til.
‘Det er simpelthen ikke vigtigt, at der kommer industriarbejdspladser rundt omkring i Danmark, i forhold til hvor vigtigt det er, at vi får oprustet vores kampkraft så hurtigt som muligt. Det er usagligt og skadeligt, når man på forhånd vil beslutte, at de nye krigsskibe skal bygges i Danmark. Vi burde gå efter at anskaffe skibe der, hvor vi kan få dem hurtigst og billigst‘, siger den konservative forsvarsordfører Rasmus Jarlov”.
24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.
Vær med til at sikre avisens fremtid
29,-/uge Mindstepris 749,-
Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md. | 19,-/uge Mindstepris 989,-
Min. abonnementsperiode: 1 år – kun 989kr. pr. år Spar 1560 kr. |