Pindsvin bliver sparket på video

Politiet er i kontakt med forældrene til de tre personer.

 

 

 

Efter Syd- og Sønderjyllands Politi har modtaget anmeldelser om, at der florerer en video på sociale medier, hvor tre personer fra Løgumkloster sparker på et pindsvin, er sagen fredag blevet efterforsket.

 

Syd- og Sønderjyllands Politi har nu identificeret de tre drenge, der ses på videoen, og har været i dialog med deres forældre.

Videoen viser sig at være af ældre dato og dermed optaget på et tidspunkt, hvor alle tre drenge var under 15 år.

 

I næste uge vil de tre drenge blive indkaldt til afhøring sammen med deres forældre, hvorefter sagen kan blive yderligere belyst.
Videoen er en overtrædelse af Dyrevelfærdsloven. Da de tre formodede gerningspersoner var under den kriminelle lavalder på gerningstidspunktet, vil de i givet fald ikke kunne straffes på normal vis. Det videre forløb afklares efter afhøringerne hos politiet.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)