Der er snakket i årtier om telemedicin og om, at patienterne nu skulle tage mere hånd om egen sygdom med måleudstyr og prøver i hjemmet. En ny analyse fra Lægeforeningen viser, at der findes en lang række afprøvede digitale løsninger. De kan i stor stil reducere antallet af indlæggelser og kontrolbesøg for forskellige patientgrupper uden at gå på kompromis med patientsikkerheden, skriver BT.
”I aftaleteksten om sundhedsreformen fra 2022 lød, at mere behandling skulle foregå i eget hjem med digitale løsninger. Som direktør i patientforeningernes paraplyorganisation, Danske Patienter, er Morten Freil enig.
’Men det er ikke patienterne, der bremser udviklingen, for vi mærker en bred opbakning til at tage aktiv del i behandlingen i hjemmet. Der er en stor efterspørgsel for at slippe for at tage til kontrol og målinger på hospitalet og kunne leve et mere normalt liv. Bremsen ligger nok mere sundhedspersonelt, i forhold til hvem der har juridisk ansvar for patienter, der er i hjemmet, og frygten for at miste kontrollen’, siger han”.
24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.
Vær med til at sikre avisens fremtid
29,-/uge Mindstepris 749,-
Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md. | 19,-/uge Mindstepris 989,-
Min. abonnementsperiode: 1 år – kun 989kr. pr. år Spar 1560 kr. |