Truede dørmand med flaske

 

Natten til onsdag kl. 04.39 fik Østjyllands Politi en anmeldelse fra en restauration ved Åboulevarden i Aarhus, hvor en meget aggressiv gæst netop var blevet smidt ud og nu opførte sig truende over for dørmanden på stedet.

En anden dørmand kom til stedet og kunne se, at manden stod og truede med en flaske i hånden. Sammen fik de to dørmænd hevet flasken ud af mandens hånd og fik ham lagt ned på jorden, hvorefter de kontaktede politiet.

Da politiet ankom til stedet, overtog de anholdelsen af den 51-årige mand, der blev sigtet for overtrædelse af restaurationsloven.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)