Æblehaven, Roskilde
Kl. 08.11 mandag kørte politiets indsatsleder til Æblehaven i Roskilde, hvor en lastbil var væltet i forbindelse med aflæsning af et stillads til en byggeplads. Ingen personer var kommet noget til, men lastbilen fik skader og lækkede dieselolie. Politiet orienterede Arbejdstilsynet og kommunen om ulykken, og begge myndigheder kom til stedet for at besigtige ulykkesstedet og omfanget af oliespildet.
En kran blev bestilt til at bjærge det forulykkede køretøj, og bjærgningen blev påbegyndt, da undersøgelserne på stedet var afsluttet omkring kl. 10.02. De foreløbige undersøgelser viste, at lastbilens støtteben ikke havde stået korrekt, og lastbilen derfor havde fået overbalance ved aflæsning af den tunge last.
Brandvæsnet ryddede op efter oliespildet og politiet optog rapport om ulykken. Arbejdstilsynet vil herefter i samarbejde med politiet afklare, om der er sket brud på arbejdsmiljøloven i forbindelse med ulykken.
24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.
Vær med til at sikre avisens fremtid
29,-/uge Mindstepris 749,-
Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md. | 19,-/uge Mindstepris 989,-
Min. abonnementsperiode: 1 år – kun 989kr. pr. år Spar 1560 kr. |