Mand fundet død i kornmark

Politiet undersøger sammen med kriminalteknikere og retsmedicinere en død mand, der er fundet i en kornmark på Munkholmvej i Holbæk.

Midt- og Vestsjællands Politi fik fredag formiddag kl. 09.42 en anmeldelse fra en landmand om, at han under høstarbejde på en kornmark på Munkholmvej, Tjebberup, 4300 Holbæk, havde fundet en død person.

 

Politiet kunne på findestedet konstatere, at der er tale om en mand, der tilsyneladende har været død i længere tid og derfor ikke umiddelbart kan identificeres.

Kriminalteknikere og retsmedicinere er blevet tilkaldt til findestedet for at kunne foretage et ligsyn samt sikre eventuelle spor på findestedet i kornmarken.

Et foreløbigt resultat af undersøgelserne på findestedet kendes endnu ikke, idet arbejdet stadig er i gang.

Midt- og Vestsjællands Politi kan på nuværende tidspunkt ikke oplyse yderligere i forbindelse med fundet af den afdøde mand.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)