Virksomhed idømt bøde på 100.000 kroner i sag om uagtsomt manddrab

Der var tale om en ulykke, der fandt sted den 28. juni 2022, hvor en 29-årig mand afgik ved døden på en gocart-bane i Esbjerg.

 

 

Virksomheden Bowl’N’Fun i Esbjerg blev onsdag ved Retten i Esbjerg idømt en bøde på 100.000 kroner for uagtsomt manddrab.

Der var tale om en ulykke, der fandt sted den 28. juni 2022, hvor en 29-årig mand afgik ved døden på en gocart-bane i Esbjerg, der ejes af virksomheden.

På et retsmøde mandag erklærede virksomheden sig skyldig i uagtsomt manddrab og erkendte at være ansvarlig for, at gocart-banen ikke var tilstrækkeligt vedligeholdt og efterset forud for ulykken.

Ved ulykken blev den 29-årige ramt af et metalrør og afgik efterfølgende ved døden.

Få 24NYT LEVERET GRATIS PÅ MAIL

Du kan altid afmelde dig både nyhedsmail og samtykke. Vi deler ikke din email-adresse med andre. Nyhedsmailen kan af og til indeholde reklame. Når du tilmelder dig her, accepteres disse vilkår.

24NYT har brug for flere abonnenter til at støtte vores arbejde.

Vær med til at sikre avisens fremtid

29,-/uge

Mindstepris 749,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 6 mdr. 749kr./6 md.

19,-/uge

Mindstepris 989,-

Adgang til arkivet

Avisen på mail

Ingen reklamer

Adgang til alle artikler

Min. abonnementsperiode: 1 år –  kun 989kr. pr. år

Spar 1560 kr.

Skriv din mening (Du skal være logget på Facebook)